Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kutlu doğum konuşma metni
Yazar Mesaj
Murat52 Çevrimdışı
Dindersiforum Üye
*

Mesajlar: 72
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Rep Puanı: 43
Mesaj: #1
kutlu doğum konuşma metni
KUTLU DOĞUM HAFTASI KONUŞMA METNİ
Rahman ve Rahim olan, insanoğlunu ve bütün kâinatı rahmetiyle var eden, Allah’a hamd olsun.

“Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik” hitabının büyük muhatabı, Efendiler Efendisine, Hz Muhammed (s.a.v)sevgililer sevgilisine selam olsun.

İnsanlığı şefkat ve merhametle tanıştıran, ilmek ilmek sevgi ile dokuyarak, şefkat ile örerek bir rahmet toplumu inşa eden, yüce Peygambere selam olsun.

Bizler: İyiyi kötüden ayırt etmeyi, birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, ahlakın güzelliklerini, dürüstlüğü, doğruluğu, erdemli olmayı, hoşgörünün en mükemmelini, insana saygının en yücesini, şefkat ve merhametin sınır tanımıyan boyutunu, adaletin en güzel tatbikatını, kısacası her şeyin en iyisini ve en güzelini, O Rahmet peygamberinden öğrendik.

Hayatımızı anlamlı kılan değerlerimizi, dünya ve ahiret dengesini, insan onuruna uyan yaşama sanatını bizlere hep o gösterdi.

O bize hayat verecek şeylere çağırmıştı. O bize sevgi ve barış dini olan islamı tebliğ etmişti. Bir cahiliye toplumundan medeni bir millet oluşturmanın sırlarını öğretmişti.

İnsanların birbirini göz kırpmadan boğazladığı bir dönemde barış içersinde yaşamanın yollarını insanlığa sunmuştu. Birbirine düşman olan toplulukları, grupları, kabileleri kardeş yapmış, yüreklere çökmüş kin ve nefret tohumlarının yerini sevgi ve hoşgörü duygularını ekmişti

Bütün dünyaya hak ve adaleti öğreten, gerçek insanlığı gönüllere kazıyan, İslamı anlatan sevgili Peygamberimiz (s.a.v) eşsiz örnek ve önder olarak daima kalbimizdedir.
Bu bakımdan ondan uzak kalmak, onun sünnetini terketmek , O’nun rahmet ve müjdesine koşmamak , bir müslüman için feleketlerin en büyüğüdür. Çünkü rahmetin adıdır O. Müjdenin adıdır O. Merhametin adıdır O. Kardeşliğin adıdır O.

Yüce Mevlamız :’’Hiç şüphesiz büyük bir ahlak üzerindesin sen buyurduğu gerçek ahlakın şerefli göstergesi yalnız O’dur.

Dünyayı iman ve Kur’an nuruyla aydınlatan, insanın insana kul , köle olmasını önleyen , insanı hürriyete, adalete , eşitliğe , huzur ve saadete kavuşturan yaratılamışların en yücesi olan Peygamberimiz (s.a.v)in örnek ahlakını çok iyi araştırmalı, 21 yüzyılın yozlaşmış , kendinden geçmiş adeta ölmek üzere olan duyarsız ruhlarına aşılamalıyız.

‘’Ben lanet edici olarak değil, rahmet olarak gönderildim’’
‘’Ben ancak, güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim ‘’buyuran ALLAH Rasulü (s.a.v) i Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde şöyle tasdik eder:
‘Hiç şüphesiz güzel bir ahlak üzerinesin sen’

O, ALLAH’ın öyle bir resulüdür ki , O’nun örnek ahlakı , günler , aylar, seneler geçsede eskimiyecek ve bütün ,nsanlara tek örnek ve önder olarak ebediyen yaşayacaktır.

O sadece bir kavme veya millete değil bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir Ve bütün insanlığın huzuru ve mutluğu için çaba göstermiştir.

Hayatın gayesinin yaratılışın mânâsının silindiği - yok olduğu her şeyin mânâsız olduğu başıboşluk ve hüzün örtülerine büründüğü 21 yy insanı; maddi anlamda çağlar atlayıp bütün ihtiyaçlarını karşılamış ama ruhunu paslandırmış ve çürütmüştür.

Bugun ; artık Ruhlar birşey bekliyor her şeyin madde olmadığını anlatan bir nur istiyor Her şeye rağmen ruh ve mânâ kökleri sağlam; genlerindeki (fıtratlarındaki) saflığı temizliği barındıran insanoğlu er-geç ,Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) in şefkat ve merhamet ikliminde yeni bir dirilişe erecek ve dünyaya sevgiyi, kardeşliği, barışı getirecektir

NE MUTLU ONU TANIYANLARA
NE MUTLU ONU OKUYUP YAŞAYANLARA…

İşte bu yıl da kutladığımız , Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’in kutlu doğumunun , cennet vatanımızın huzur ve mutluluğuna, necip milletimizin birlik ve beraberliğine, insanlarımızın samimi kardeşliğine , bütün insanlığın hidayetine, Müslümanların da peygamber ahlâkına ve yaşantısına yönelmesine vesile olmasına Cenab-ı Hak’tan diliyor, Peygamberce bir düşünüşün Muhammedi bir misyonun vizyonun ve aksiyonun tüm gönüllere dolması dilekleriyle sözlerimi bitirirken, hepimizin kutlu doğum haftası güzellikler getirsin. ALLAH’a emanet olun
(Bu Mesaj 04-17-2012 23:10:37 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Murat52.)
04-17-2012 22:18:14 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS