Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kutlu Doğum Özel (Pano Çalışması)
Yazar Mesaj
nkobya Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Rep Puanı: 196
Kutlu Doğum Özel (Pano Çalışması)
Arkadaşlar, "Kutlu Doğum Özel" pano çalışması hazırlığındayız. Yaklaşık olarak ub konuda iki haftadır çalışıyoruz. Bu pano çalışmasında siz olsaydınız hangi temaları kullanırdınız? lütfen bu konuda bütün forum olarak beyin fırtınası yaparak, projemize yardımcı olur musunuz? 10 Nisana yetiştirmek istiyoruz. Selamlar
İlk cevabı ben vermek istiyorum.
1. Hz. Muhammed'in "Oku" emrini aldığı mağra resmi ve tarih.
2. Mescidi Nebi'nin ilk orjinal hali ve yapılış tarihi. Resim
3. Hz. muhammed'in orjinal tasarımlı soy ağacı.
4. Kutsal emanetler bölümündeki, bazı eşyaların resimleri ve isimleri
5. Belki, slogan şeklindeki bazı hadisler.
6. Peygamberin gönderdiği mektuplardan orjinal bir tanesinin resmi.
7. Peygamberin adları ve anlamları.
8. Belki "Ravza-i Mutahhara"nın resmi.
9. Katıldığı savaşlar (Yer almayabilir bu panoda) sadece fikir.
10. Belki kabe'nin görünümü...
11. Peygamberin doğduğu evin bulunduğu yer. Bugünkü kütüphane...
BUNLAR BENİM DÜŞÜNCELERİM, BUNLARIN DIŞINDA SİZLERDEN GELECEK ÖNERİLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.
AYRICA BU ÇALIŞMADA KULLANACAĞIMIZ TEMALAR, DAHA ÖNCEKİ PANOLARDA VAR OLAN TEMALARIN OLMAMASINA DİKKAT EDİYORUZ. O YÜZDEN BAZI TEMALARI ORADA KULLANDIĞIMIZ İÇİN BURADA KULLANMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ.
Bu pano çalışmasınının amacı: Malumunuz Kutlu Doğum artık okullarda resmi olarak kutlanabiliyor. Bu konu ile ilgili geçen yıl gelen genelge var. Nisanın ikinci haftasından itibaren, her gün bir sınıfa hazırladığımız "120X100" yatay oval panomuzun canlı güllerle süslenmesi görevi verilecek. Her gün o güller değiştirilecek. Böylece iki hafta boyunca sınıfa gelen öğrencilerde bir şekilde farkındalık ortaya çıkacak. 2. olarak çok uzuuuuuuun zaman kullanabileceğimiz ve sürekli sınıfımızda bulunacak güzel bir pano olmasına çalışacağız. İşte kutlu doğum haftalarında bu şekilde bir uygulamanın öğrencilerle paylaşıldığında, sahiplenme meydana getireceği, onlara anlatmaktan ziyade bu haftayı bu şekildeki çeşitli etkinliklerle yaşama fırsatını da sunmayı amaçlıyoruz.
Bu konudaki görüşlerinizi yazarak bize yardımcı olmanızı bekliyoruz. İki günümüz var. İki gün içinde inanıyorum ki çok orjinal fikirler ortaya çıkacaktır. Selamlar.
(Bu Mesaj 03-01-2012 02:09:05 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : nkobya.)
03-01-2012 01:56:48 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
suhuf Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 1105
RE: Kutlu Doğum Özel (Pano Çalışması)
üstadım,
yerinde ve hoş bir fikir. "hayra delalet eden, onu yapan gibidir." fehvasınca, bu fikri kullanan arkadaşların, yaptıklarıyla hayr edecek olmanız hasebiyle kutladıktan sonra;
bence, 9. maddenin kullanılmaması daha doğru olur. efendimizin, savaş'tan yana bir tavrının olduğu fikrini empoze etmek gibi bir şekil olur gibi...
ayrıca,
yapılan çalışmaların çerçevelerinin çocuklar tarafından yapılması, tarih ve yazıların çocukların el yazıları ile yazdırılması hoş bir renk katar diye düşünüyorum.
muhabbetle...

Duvara Asmak İçin Değil, Bağra Basmak İçin İndi Kur’an...
03-01-2012 13:13:01 PM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 767
İnşallah güzel bir sonuç çıkacaktır...Veda hutbesi de mutlaka eklenmeli...
03-01-2012 17:31:15 PM
öğretmen©e Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 276
Efendimiz için yazılmış ilahi ve şiirlerden güzel bir seçki yapılabilir.Ahlakıyla ilgili konular başlıklar halinde verilse iyi olur."O(sav) sabırlıydı,merhametliydi..." gibi.Süslü bir şekilde verilebilir bunlar.Ayrıca öğrencilerin kendi davranışlarını kıyaslamaları için "Ya sen?" "610'da Hira'dasın" vb şeyler yazılabilir.Kendi dileklerini tutturabilecekleri boş bir bölüm de olabilir.Peygamberimiz için hissettiklerini yazıp oraya yapıştırabilirler.(Aslında burada hatıra defteri uygulaması yapılabilir diye geliyor aklıma.K.Doğum haftası boyunca deftere öğrenciler içlerinden gelenleri yazarlar.Sonra da derslikte sergilenebilir.)

[24.Cüz]
Oğlumu Yetiştiriyorum,Mine İzgi
Hak Dini Kur'an Dili-1
03-01-2012 18:47:56 PM
nkobya Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Hatıra defteri çok güzel bir çalışma olur. Bunu mutlaka denemeliyiz. Çocukların görüşleri çok önemli tabiiki. Onların fikirlerinden yeni şeyler çıkacağından eminim. Bu arada İlhan hocam, Veda hutbesiyle ilgili, 3d bir çalışma düşünüyoruz nasib olursa. Onu ayrıca lokal bir çalışma olarak yapacağız. Bu arada savaşların panoya konulması konusundaki tereddüdümü belirtmiştim zaten ismail hocam. Lütfen paylaşımlara devam edelim. Çok az vaktimiz kaldı. Bu pano çalışması, tek bir çalışma olacak, grafikleri vs. çizim programlarıyla çizilecek, yani geliştirilebilir birşey olmayacak. Belki bu panonun yanlarına birer tane küçük panolar asılıp, çocukların çalışmalarını orada sergileme imkanımız olabilir. Bu standart bir pano olacak ve sürekli sınıfımızda bulunacak.
Bir de, bu panoyu hazırlarken, diğer pano çalışmalarımızda verilmeyen temaları kullanmayı hedefliyoruz. O açıdan sınıfta tekrar temaların olmamasına özen gösteriyoruz. O yüzden zorlanıyoruz zaten panoyu oluşturmada.
Lütfen paylaşımlara devam edelim... Saygılar.
03-02-2012 02:07:45 AM
nkobya Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Arkadaşlar, eleştirirken çok acımasız, katkı yapmaya gelince çok duyarsız oluyoruz. Lütfen fazla vaktimiz yok. Bu konudaki görüşlerinizi hala bekliyoruz. Örneğin Öğretmence arkadaşımızın önerisini hemen, panoya aldım ve kullanacağım. Lütfen bu kadar duyarsız kalmayalım bu çalışmaya... Bu çalışma cidden özel bir çalışma olacak hatta sanatsal yönüde ön plana çıkacak. Kaldı ki bütün resimleri çizim olarak koymayı planlıyoruz... Hafta sonu önerilerinizi bekliyorum. Pts günü çok geç olabilir. selamlar.
03-03-2012 05:28:01 AM
canbaz Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 2
*panoların bulunduğu sınıfın gül kokulu oda spreyleri ile (otomatik olanlardan) "gül" kokması sağlanabilir, veya her ders başında gül suyu ikram edilebilir.

*kırk hadis çizgi çalışmalarından bir kaç örnek sergilenebilir. bunlar günlük değiştirilebilir...
(Bu Mesaj 03-03-2012 16:09:10 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : canbaz.)
03-03-2012 15:56:05 PM
nkobya Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Arkadaşlar nihayet sizlerin de katkılarıyla, tasarımı, dizaynı ve herşeyiyle bize ait olan Türkiye'de ilk defa hazırlanan "KUTLU DOĞUM PANOMUZ" aşağıdaki linktedir. Lütfen pano çalışmamızla ilgili görüşlerinizi paylaşınız. Selamlar.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
03-22-2012 03:27:39 AM
suhuf Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 1105
uzaktan görümü hoş olmuş.
emeklerinize sağlık.

yakından da güzel miş...
.png uzantılı resmi indirdim baktım. gerçekten hoş...

Duvara Asmak İçin Değil, Bağra Basmak İçin İndi Kur’an...
03-22-2012 19:14:55 PM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS