Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buğlem ne demek?
Yazar Mesaj
CANCAN Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 374
Buğlem ne demek?
Bir soru soracağım.Bir yakınım kızına buğlem ismi koyacakmış.İnternette yazdığına göre Kur'an'da geçiyormuş dedi.Benim hiç dikkatimi çekmedi şimdiye kadar.Hafız olan ya da arapça konusunda iyi olup bu kelimeyi bilen var mı?internette Kızılderili dilinde olduğu da yazıyor.Ben de cevap vermeden önce sizlerle istişare etmek istedim.

En karanlık an, şafaktan az öncedir.
01-28-2012 00:02:12 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
cendere65 Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 491
RE: Buğlem ne demek?
ben de hiç duymadım hiç tanıdık ta gelmiyor , iyice saçmalamaya başladı insanlar artık ,çocuklara isim koyarken hem çocukluğunu hem gençliğini hem yaşlılığını düşünerek koymak lazım , öyle isimler varki çocuklukta ağır geliyor öyle isimler varki gençlikte ve yaşlılıkta hafif kalıyor ,hasılı kelam her yaşta gururla taşıyacağı isim koymak lazım Smile

Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında, en güzel çare dağ ile karı başbaşa bırakmaktır... Gün gelip karlar eriyipte, dağ yolunuzu gözleyince, sizin en güzel cevabınız; başka bir dağdan selam yollamaktır!
01-28-2012 00:42:10 AM
gurbet Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 346
bir öğrencimin adı tuğyan..
firavn ebu leheb de kuranda geçiyor
biri de büdü koymuş malum..iyyake nabüdü nün büdüsü
01-28-2012 00:52:25 AM
CANCAN Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 374
İnternette, Eski bir kızılderili dilinde bereket yuklu bulut anlamina gelir
isimlerin anlamlarını içeren bazı sitelerde yanlış bir şekilde "cenneti müjdeleyen meleğin adı" olarak geçer, yazıyor.Doğru bilgi vermek için öncelikle Arapça olup olmadığı, Kur'an'da geçip geçmediğini öğrenmek istiyorum.

En karanlık an, şafaktan az öncedir.
01-28-2012 01:55:02 AM
ÖZTÜRKce Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Rep Puanı: 940
(01-28-2012 00:52:25 AM)gurbet Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.bir öğrencimin adı tuğyan..
firavn ebu leheb de kuranda geçiyor
biri de büdü koymuş malum..iyyake nabüdü nün büdüsü
Gerçekten çok komik, güldürdü beni. Doğru mademki kuranda geçiyor...Mantık işte. Tutturmuşlar Kuranda geçiyor.. Bu saçmalıkları din olarak telakki eden bir toplum olduk. İşimiz zor. Zor olan müslümanın beynindeki bu saplantıları temizlemek zor. Kuarn ı Kerimi anlamadan okumanın kaçnılmaz sonucu. Güleriz ağlanacak halimize.

(01-28-2012 01:55:02 AM)CANCAN Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.İnternette, Eski bir kızılderili dilinde bereket yuklu bulut anlamina gelir
isimlerin anlamlarını içeren bazı sitelerde yanlış bir şekilde "cenneti müjdeleyen meleğin adı" olarak geçer, yazıyor.Doğru bilgi vermek için öncelikle Arapça olup olmadığı, Kur'an'da geçip geçmediğini öğrenmek istiyorum.
Kuarn ı Kerimde buğlem diye bir isim, kelime yok. İsimlerin illa Kuran ı Kerimde geçme şartını silmek için çooook çalışmalıyız çoook. Bu arada hani anlatılır ya temel oğlunun ismini AĞUZ koymuş , gerkçe olarakta K.Kerimde geçtiğini söylemiş ve itirazlara da cevabını rahatlıkla vermiş " AĞUZU Big Grin billahiimineşşetanirraciiim" . Mesele burada gizli.

"İYİ DEĞİLİM" demek ne haddimize. ŞÜKÜRler olsun Her halimize.
(Bu Mesaj 01-29-2012 00:26:19 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : ÖZTÜRKce.)
01-29-2012 00:20:12 AM
cendere65 Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 491
ben "oğuz" diye biliyorum hocam açıklarken de oğuzu billahi.... diye açıklıyor temel Smile
çevremde o kadar andik dandik isimler duyuyorum ki isimlere ve anlamlarına şaşıp kalıyorum .
yıllar önce bir kürt ile evli olan arkadaşım oğlunun ismini oğuz koymuştu , eşin nasıl izin verdi buna diye hayret etmiştik çünkü oğuz bir Türk ismi , "o kadar uzun düşündük ki koymak istediğimiz bütün isimleri , kiminin başına şu ek getirirler kiminin başına bu eki getirirler arkadaşları dalga geçer diye en sonunda oğuzun ne başına ne de sonuna hiç bir ek gelmiyor getirilemiyor " diye açıklamıştı Smile

Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında, en güzel çare dağ ile karı başbaşa bırakmaktır... Gün gelip karlar eriyipte, dağ yolunuzu gözleyince, sizin en güzel cevabınız; başka bir dağdan selam yollamaktır!
01-29-2012 15:03:14 PM
ÖZTÜRKce Çevrimdışı
ddf özel üyesi

Rep Puanı: 940
(01-29-2012 15:03:14 PM)cendere65 Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.ben "oğuz" diye biliyorum hocam açıklarken de oğuzu billahi.... diye açıklıyor temel Smile
çevremde o kadar andik dandik isimler duyuyorum ki isimlere ve anlamlarına şaşıp kalıyorum .
yıllar önce bir kürt ile evli olan arkadaşım oğlunun ismini oğuz koymuştu , eşin nasıl izin verdi buna diye hayret etmiştik çünkü oğuz bir Türk ismi , "o kadar uzun düşündük ki koymak istediğimiz bütün isimleri , kiminin başına şu ek getirirler kiminin başına bu eki getirirler arkadaşları dalga geçer diye en sonunda oğuzun ne başına ne de sonuna hiç bir ek gelmiyor getirilemiyor " diye açıklamıştı Smile

Evet, oğuz ancak ben değiştirdim ağuz daha bir uyuyor diyeBig Grin
Haklısınız hocam, o kadar andik -dandik isimler varki.. bu yaşıma geldim aklım bir türlü almadı gitti biz müslümanların hâlâ zulu -inka kabilekleri gibi ıvır -zıvır konularla uğraştığımızı( tenzih ettiklerim var ytabii ki). İlla kırk yasin ( 39 olmaaaaz), illa 52. gece ( 53 olamaaz) , illa isim Kurandan olacak( ebu lehep olsa da) vs . Neden müsslümanlar bu işlerle uğraşır hala. Hollanda kadar gıda üretemeyen 1,5 milyar insan bu kadar saçma sapan konularda onlarca bidat üretebilmesi.. garip.

"İYİ DEĞİLİM" demek ne haddimize. ŞÜKÜRler olsun Her halimize.
01-29-2012 16:36:28 PM
ahmed60 Çevrimdışı
Forum Üstadı

Rep Puanı: 366
Hiçte garip değil İsmail hocam.Bir beyin rüyasında müslüman olması üzerine toptan müslüman olmuş bir toplumdan daha ne beklenirdi ki?

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
Yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun.
Doğrudan Kuran'dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı.
01-29-2012 18:20:23 PM
söz güzeli Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 632
(01-29-2012 18:20:23 PM)ahmed60 Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Hiçte garip değil İsmail hocam.Bir beyin rüyasında müslüman olması üzerine toptan müslüman olmuş bir toplumdan daha ne beklenirdi ki?

Tabi tabi. Müslüman olmasalardı keşke. 'Beyim, sen rüyanda müslüman oldun diye biz de mi müslüman olalım?' deselerdi. Aksilik işte, olmuşlar artık, yapacak bir şey yok.
02-12-2012 01:30:00 AM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 767
Neyse en azından kötü bir anlamı olmadığını ....ama Kuranda da geçmediğini herkes öğrenmiş oldu....ve tabi...İllaki Kuranda geçmesine de gerek olmadığı .
08-29-2012 12:42:18 PM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS