Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Altın hesabı caiz mi?
Yazar Mesaj
CANCAN Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Mesajlar: 698
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 374
Mesaj: #1
Altın hesabı caiz mi?
Bankaların altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz midir?

Bankalarda, altın ve döviz alım satımı için açılan fona para yatırmakta sakınca yoktur Ancak, bu fonun işlemleri içerisinde repo, tahvil, bono alımı satımı gibi faizli işlemlerin bulunması halinde, bu fonlara para yatırmak caiz değildir

Ayrıca söz konusu altın veya döviz hesabına yatırılan paraların ilgili banka tarafından nerelerde değerlendirildiğine, islama uymayan işlemlerin ve uygulamaların olup olmadığına göre de hüküm değişmektedir Örneğin bazı bankalar "Altın fiyatlarının yükselmesiyle kazanıyor, düşmesiyle anaparanızı koruyorsunuz" şeklinde bir güvence vermektedirler Bu durum caiz değildir

Ancak altın veya döviz hesabına yatırılan para ile faizli işlemlerde kullanılmadan helal olan ticari işler yapılırsa ve yapılan ticaretin sonucunda da kâr-zarar paylaşılırsa altın veya döviz hesabına para yatırılması, caiz olur

Diyanet İşleri Başkanlığı
Soru

Bankada altın hesabı açıp tasarrufumuzu buraya yatırmamız dinen caiz midir?

Cevap

Bismillahirrahmanirrahim

Yaptığımız araştırmalara göre banka-finans kurumlarındaki altın hesaplarının özellikleri ve insanların böyle bir hesabı tercih etmelerindeki nedenler şunlardır:

Öncelikle bankalarda iki çeşit altın hesabı vardır. Birincisi vadesiz olup hesaba herhangi bir faiz işletilmemekte, ikincisi ise vadeli olup hesaba faiz işletilmektedir. Vadeli altın hesabı faizli olduğu için dinen caiz değildir.

Vadesiz altın hesabında ise herhangi bir faiz söz konusu değildir. Kişilerin böyle bir hesabı tercih etmelerinin nedenlerine gelecek olursak:

Birinci neden, güvenliktir. Evde altın tutmak yerine, bankada daha güvenli bir şekilde altın tasarrufu amaçlanmaktadır. İkinci neden maliyetlerle ilgilidir. Altın işçiliği maliyetinin ödenmemesi, hesap işletim ücretinin olmaması, işlem ücretinin olmaması, düşük ayarlı, aski tarihli altın alma riskinin olmaması ve vergi avantajları gibi nedenler bu kapsamdadır.

Bir bankada vadesiz yani faizsiz altın hesabı açtırmak dinen caiz olsa da, açtırmamak daha uygundur. Çünkü bu şekilde faizli bankaya sermaye sağlanmakta, çalışmaları maddi olarak desteklenmiş olmaktadır.

Altın hesap için finans kurumlarının tercih edilmesini tavsiye ederiz.


Selam ve Dua ile

Mehmet TALU-Fetva arşivi


Diyanetin fetvasına göre bir çok bankada altın hesabı caiz olmuyor.Çünkü bankalar sana faiz vermese bile faizle işlem yapıyorlar.Bu durumda maaşı bankada bir kaç gün bekletmek de haram.

İkinci fetva ise bu konuya değinmemiş.

Hocalarım bu soruya nasıl fetva verirler acaba.

En karanlık an, şafaktan az öncedir.
05-19-2011 01:15:54 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ahmed60 Çevrimdışı
Forum Üstadı
****

Mesajlar: 3,572
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 366
Mesaj: #2
RE: Altın hesabı caiz mi?
İslam'ın ekonomi ile ilgili en önemli iki düsturu; parayı atıl durumdan kurtarmak ve sermayenin belli ellerde(tekel ve tröstlerde) dolaşmasını önlemektir.Bankanın altın hesabı birincisini önlüyor, ikincisi için ise özel bankalar olmamak, devlet bankalarından birisi olmak şartıyla mümkündür diyorum.Çünkü devlet bankaları istihdamı önceliyor ve halkın yararına çalışıyorlar(istisnalar hariç).Yani devlet bankalarından birisinde bu hesabı açabilirsiniz.

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
Yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun.
Doğrudan Kuran'dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı.
(Bu Mesaj 05-19-2011 18:56:48 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ahmed60.)
05-19-2011 18:54:41 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS