Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yüce Allah,evreni peygamberimiz için mi yarattı?
Yazar Mesaj
ahmed60 Çevrimdışı
Forum Üstadı

Rep Puanı: 366
Yüce Allah,evreni peygamberimiz için mi yarattı?
Hacca gitmeden hatim indirmek diye bir şey yok

Süleyman Ateş
SORU: Arkadaşım, Allah’ın tüm evreni, dünyayı dolayısıyla bizleri Peygamberimiz için yarattığını söylüyor. Bu doğru mu? Eşimle hacca yazıldık. Ancak çevremizden bazıları hacda peygamberimize hediye etmek üzere gitmeden önce Kur’ân’ı hatim etmemiz gerektiğini söylüyor. Böyle bir uygulama var mı? Biz, Kur’ân neyi emrediyorsa onu yapmak istiyoruz. Bu konuda bizi yönlendirir misiniz? (Faruk Çapanoğlu)

CEVAP: Allah evreni hiç kimsenin hatırı için yaratmadı, kendisi için, kendi isim ve sıfatlarının etkinliği için yarattı. Allah’ın evreni Hz. Muhammed için yarattı düşüncesinin mantıklı bir yanı yoktur. Bu düşünce aslında evreni İsa için yarattı diyen Hıristiyanlık’tan adaptedir. Böyle düşünceler İslâm inancına aykırıdır. Hz. Muhammed de Allah’ın bir kuludur. Yaratılışı denizle dalgasına benzetebilirsiniz. Nasıl dalga denizin bir görünümü ise yaratıklar da Allah’ın isim ve sıfatlarının görünümüdür. Bir sonucudur. Işıksız güneş, dalgasız deniz, yaratıksız yaratan olmaz. İkinci sorunuza gelince, bunlar cahillerin uydurmasıdır. Hac da namaz gibi bir ibadettir. Namaz kılmak için birilerine hatim okumak mı gerekir? Hayret ediyorum nasıl böyle şeyleri utanmadan sıkılmadan uyduruyorlar. Bunları bile bile yayanlar bence Müslüman bile değillerdir. Hacca gitmenin şartı yok. Paran varsa, sağlığın yerinde ise hacca gidersin. Kimseye hatim hediye etmek diye bir uygulama yoktur. Zaten ölülere hatim indirmek de bidattır. Kur’ân hayat kitabıdır, ölülere okunmak için gelmemiştir.

İşte bir hurafecibaşı daha

SORU: Yüce dinimizi yozlaştıran hurafe ve bidat konularına dikkat çekmeniz çok güzel. Toplumda din adına yapılan uygulamaların Allah’ın emri mi yoksa mezhep yorumları veya örfler mi olduğu bilinmelidir kanısındayım. Siz buna dikkat ediyorsunuz. Şu mezhebin yorumu veya örflerde böyle bir şey var diyorsunuz. Kur’ân emirlerini de ayet numaralarını belirterek yazıyorsunuz. Bir gazetede yazan bir zat bidatları, mezhep yorumlarını ve kendi yorumlarını dinin emri gibi söylüyor. Televizyonda her sabah uydurma dua örnekleri veriyor. Kur’ân’da dua ayetleri olduğundan hiç bahsetmiyor. Bu kişiye engel olmak için mutlaka bir şeyler yapılmalı. Diyanet’in bu konuda bir yetkilisi yok mu? (Vildan Selvili)

CEVAP: Sözünü ettiğiniz kişi tam anlamıyla hurafecibaşıdır. Bu kişinin yaptığı; akılsızlar uyutulsun, akıllılar da dinden nefret etsin amacını taşıyor. Allah dinimizi onun şerrinden ve hurafelerinden korusun. Siz bunu Diyanet İşleri başkanlığı’na yazmalısınız.

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
Yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun.
Doğrudan Kuran'dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı.
03-25-2011 10:24:20 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
berrak Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 543
RE: Yüce Allah,evreni peygamberimiz için mi yarattı?
Kudsi hadis denilir "Sen olmasaydın alemeri yaratmazdım " sözü için
risalede güzel anlatıyo bu hadisi üstad, kainatı okunması gereken bir
kitap, rabbimin esmalarının yansıması olduğunu kabul ediyosak bu kitabı
bize okutturacak, okumanın adabını gösterecek muallimde Hz Muhammed sav dir.
Bir kitap nasılki okunmassa kağıt parçasından ibarettir kainat kitabıda okunmadığı
takdirde yaratılışının bir anlamı kalmamaktadır.Hadisi manasınından saptırmaktansa
anlamaya çalışırsak daha faideli olur bence saygılarSmile

"Faniyim, fani olanı istemem, acizim aciz olanı istemem
Ruhumu Rahman a teslim eyledim, gayr istemem
İsterim, fakat bir Yar-ı baki isterim
Zerreyim, fakat bir Şems-i Sermed isterim
Hiç ender hiçim , fakat bu mevcudatı birden isterim"
03-25-2011 14:49:25 PM
ahmed60 Çevrimdışı
Forum Üstadı

Rep Puanı: 366
Kimin saptırdığını kimin de doğruyu söylediğini ancak araştırıp aklını iyi işletenler bilir,birileri tarafından işletilenler değil..

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
Yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun.
Doğrudan Kuran'dan alarak ilhamı.
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı.
03-25-2011 19:30:20 PM
Nazım Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 762
süleymen efendi bunaklığından dolayı ne cevap verdiğini bilmiyorda, onun peşinden gidenlere ne demeli. yakında, süleymen efendiyi eş arayan proğramlarda da görürüz.
iki kavram vardır ki bunlara dikkat edilmeli,
1. kavram dinin emri kavramı: yani dinen yapmamız gereken şeylerdir. bunlarda arasında, edillei şer iyye denilen kısımlara ayrılır. farz, vacib, sünnet müstehap vs. gibi
2. kavram ise, Allah'ın emri kavramıdır. Allah'ın emri kavramını ise, kısaca helal ve haramlar başlığı altında yani farz ve haram başlığı altında toplayabiliriz.
Allah'ın emrine uymak kesindir. ama bunun haricindeki durumlar da ise, kişi dileğini yapmakta yada yapmamakta serbesttir. aslında bu serbestlikte Allah'ın bir emridir. şimdi bu konumdaki birinin yaptıklarını eleştirerek onu hurafecibaşı ilan etmek cehaletin, ta kendisidir.
ebu cehiller öldü diyorlar dı, meğerse ölmemiş ebu lehebler forumlar dolaşıyormuş.

Eğer Birgün Çok Büyük Bir Derdin Olursa; Rabbine Dönüp 'Büyük Bir Derdim Var' Deme. Derdine Dönüp 'Büyük Bir Rabbim Var' De !
03-26-2011 10:11:29 AM
berrak Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 543
Sayın hocam bence anlama , algılama , idrak sadece akılla olmaz
asıl idrak kalpte olur ve en çok yanılanlarda sadece aklıyla herşeyi
anlayabileceklerini sananlardır!

"Faniyim, fani olanı istemem, acizim aciz olanı istemem
Ruhumu Rahman a teslim eyledim, gayr istemem
İsterim, fakat bir Yar-ı baki isterim
Zerreyim, fakat bir Şems-i Sermed isterim
Hiç ender hiçim , fakat bu mevcudatı birden isterim"
03-26-2011 17:39:22 PM
CANCAN Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 374
(03-25-2011 10:24:20 AM)ahmed60 Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Bir gazetede yazan bir zat bidatları, mezhep yorumlarını ve kendi yorumlarını dinin emri gibi söylüyor. Televizyonda her sabah uydurma dua örnekleri veriyor. Kur’ân’da dua ayetleri olduğundan hiç bahsetmiyor.

Bu kişi kim merak ettim.Kim olduğunu bilsek de denilen kadar zararlı birimiymiş.Bir de kendimiz bakalım.

En karanlık an, şafaktan az öncedir.
03-26-2011 18:09:12 PM
Nazım Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 762
dua nedir?
önemli olan lisanıı hal midir yoksa lisanı kal mıdır?
o halde dua örnekleri demişsiniz değil mi?
adı üzerinde bir örnektir. nasıl dua edeceğimize dair bir ipucudur. bu kur'anda da böyledir diğer zatların duaları içinde böyledir. dileyen o örneği aynen alır, dileyende kendi lisanı haline göre bu lisanı kale kalbeder.
ben ne kur'an daki gibi aynen dua ediyorum, nede kimsenin yazdığı gibi yaldızlı sözlerle dua edebiliyorum. kendi lisanı halimle dilimin döndüğü kadar dau ediyorum. şimdi yanlış mı yapıyorum.

Eğer Birgün Çok Büyük Bir Derdin Olursa; Rabbine Dönüp 'Büyük Bir Derdim Var' Deme. Derdine Dönüp 'Büyük Bir Rabbim Var' De !
03-26-2011 18:32:13 PM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS