Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Müslüman olmayan cennete girer mi?
Yazar Mesaj
Salâhaddin Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Mesajlar: 332
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 375
Mesaj: #1
Müslüman olmayan cennete girer mi?
Sual: İnsanlara da hizmet etmek sevab mıdır? Sevapsa, bazı kâfirlerin hizmetleri pek çoktur. Onların da Cennete gitmesi gerekmez mi? Sayısız iyilikleri, cami yaptırmak gibi ibadetleri ve insanlığa büyük hizmetleri olan çok cömert bir kâfir, zulüm ve işkence görüp, mazlum olarak öldürülse, Cennete gitmez mi?

CEVAP
İmanı olmayanın hiçbir amelinin kıymeti yoktur. İbadetler ve bütün iyi işler kıymetli ise de, bunları yapmak, imanın yanında ikinci derecede kalır. İman temel, iyi işleri yapmak, ikinci derecededir, imandan sonra gelir. İmanın ve iman ile birlikte olan iyi işlerin dünyada da, ahirette de faydaları vardır. İnsanı saadete ulaştırırlar. İmansız olan iyi işler, insanı, dünyada saadete kavuşturabilir. Ahirette faydası olamaz.

İyi işlere, ibadetlere sevap verilebilmesi için düzgün iman sahibi olmak gerekir. Bir kâfirin yaptığı hiçbir iyiliğin Allah katında kıymeti yoktur, hatta cami, çeşme yaptırsa, namaz kılsa, oruç tutsa hiç kıymeti olmaz. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İmansızların yaptıkları faydalı işler, fırtınalı bir günde rüzgârın savurduğu kül gibidir. Ahirette o işlerin hiçbir faydası olmaz.) [İbrahim 18]

(Kâfirlerin cami yapmaları ve diğer bütün [iyi] işleri, boşa gidecek, Cehennemde sonsuz kalacaklar.) [Tevbe 17]

(Kıyamette onların yaptıkları her işi toz duman ederiz.) [Furkan 23]

(Kıyamette en çok ziyana uğrayanlar, iyi işler yaptıklarını sanıp da, bütün çabaları boşa gidenlerdir.) [Kehf 103–104]


(Ahirette onlara ateşten başkası yoktur, yaptıkları işler boşa gitmiştir.) [Hud 16]

(Kâfir olarak ölenlerin yaptıkları işler, dünyada da, ahirette de boşa gider, Cehennemde devamlı kalırlar.) [Bekara 217]

(Allah şirki [küfrü, bozuk imanı] asla affetmez. Diğer bütün günahları ise, istediği kimselerden affeder.) [Nisa 48]

Kâfirlerin azapları hafiflemez. Birkaç âyet meali şöyledir:
(Kâfirler orada temelli kalırlar, azapları hafifletilmez ve geciktirilmez.) [Al-i İmran 88]

(Kâfirler öldürülmez ki ölsünler, Cehennem azabı da hiç hafifletilmez.) [Fatır 36]

(Onlar, Cehennemin bekçilerine, “Rabbinize yalvarın da hiç değilse bir gün, azabımızı hafifletsin” derler. Halbuki kâfirlerin yalvarması boşunadır.) [Mümin 49,50]

(Ey iman edenler, Yahudileri de, Hıristiyanları da dost edinmeyin! Onlar birbirinin dostudur. Onları dost edinen de onlardandır. Allah, [gayrimüslimleri dost edinerek kendilerine] zulmeden kavme hidayet etmez.) [Maide 51]

(Hak din yalnız İslam’dır.) [Al-i İmran 19]

(İslam dininden başka din isteyenlerin, dinlerini Allah kabul etmez. Bunlar ahirette en büyük zarara uğrayacaklardır.) [Al-i İmran 85]


Kâfirlerin iyilikleri, Müslüman olmalarına sebep olabilir. Fakat iman etmedikçe, kâfirlerin hiçbir iyiliğine sevap verilmez. Müslümanların yaptığı iyilikler de, günahlarının affına sebep olur. Hadis-i şerifte bildiriliyor ki, Müslüman bir kadın, susuz bir köpeğe pabucu ile kuyudan çıkarıp su verdiği için, Allahü teâlâ onun günahlarını affetmiştir.

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İman edip, salih amel işleyenler Cennete girer.) [Kehf 107]

İman doğru olmazsa, ibadetlerin, hizmetlerin hiç kıymeti olmaz. Bunun için Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdikleri gibi iman etmek, ibadetleri yapıp haramlardan sakınmak lazımdır. Kalbde doğru imanın bulunmasına alamet, dinin emirlerini seve seve yapmak ve kâfirleri düşman bilmektir.

Mülk Allah’ındır. Mülkün sahibi Odur. Allahü teâlâ, Cennete girmek için, sadece imanlı olma şartını koymuştur. Suç ve günah işlese de, iman kaydı bulunan mümin Cennete gider. İman kaydı bulunmayan kâfir de, yararlı işler yapsa da Cehenneme gider.

Şimdi ilk suale cevap verelim. Muhammed Masum hazretleri buyurdu ki:

Allahü teâlânın kullarına hizmet etmek için çalışmalı! Rabbimizin kullarına hizmet etmekle dünyada ve ahirette nimetlere kavuşulacağını düşünmeli! İnsanlara karşı yumuşak olmanın, onlara iyilik etmenin, onların işlerini güler yüzle ve tatlı dille ve kolaylıkla yapmanın, Allah sevgisine kavuşturan yol olduğunu bilmeli! Ahiretin azaplarından kurtulmaya ve Cennet nimetlerinin artmasına sebep olacağında, hiç şüphe etmemelidir! İnsanlara hizmet etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak, dünya ve ahiret derecelerine kavuşmaya sebeptir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Seferde, topluluğun efendisi, onlara hizmet edendir. Şehitlik hariç, hiçbir amel onun sevabına erişemez.) [Hâkim]

(İnsanlar, Allah’ın ıyali [çoluk çocuğu gibi] dir, Allahü teâlâya en sevimli olan, Onun ıyâline iyilik edendir.] [Bezzar]

(Din kardeşine yardım edenin yardımcısı, Allahü teâlâdır.) [Müslim]

(Müslümanın işini gören, hac ve umre yapmış gibi sevaba kavuşur.) [Hatib]

(Bir Müslümana elbise veren, o elbiseden bir parça kalsa da, Allahü teâlânın hıfzı emanında olur.) [Hâkim]

Cennete girmenin şartlarının ne olduğunu, Allahü teâlâ açıkça bildirdi. Cennete gitmenin şartı imanlı, yani Müslüman olmaktır. İmanlı olmayan, yani kâfir olan Cennete giremez. Kâfirlerin gideceği ve sonsuz kalacağı yer cehennemdir.

Şu halde, bir kâfir haksız olarak, işkence ile zulüm ile öldürülse, bütün dünyaya hizmet etse, Cennete giremez.

Bazıları da, (çok temiz olan, yalan dolan bilmeyen, hırsızlık etmeyen, yol köprü, çeşme gibi insanlığa hizmet eden kâfirler de var. Bunlar da mı cennete girmeyecek) diyorlar. Cennete girmenin çaresini, yolunu Cennetin, Cehennemin ve kâinatın sahibi olan Allahü teâlâ bildirdi. Bizim istememizle kimse Cennete veya Cehenneme girmez. Zengin-fakir, zenci-beyaz, köylü-şehirli, kadın-erkek, temiz-kirli, tembel-çalışkan, cimri-cömert, cahil-bilgin, zalim-mazlum benzeri hiçbir ayrım yapılmaz. Sadece imanlı ve imansız ayrımı yapılır. Yani Müslüman olan Cennete girer, ebedi nimetlere kavuşur. İmansız olan da, Cehenneme gider, ebedi azaba maruz kalır.
06-04-2010 00:56:59 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gurbet Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Mesajlar: 615
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Rep Puanı: 346
Mesaj: #2
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
2:62 - Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

5:69 - Muhakkak ki inananlar, yahudiler, sabiiler ve hıristiyanlardan kim Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve güzel amel işlerse, onlar için bir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır.
06-04-2010 18:51:07 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
molla kasım Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***

Mesajlar: 1,762
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 616
Mesaj: #3
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
bu ayetlere hac suresinin 17. ayetini de eklemek gerekir: "Şüphesiz, iman edenler, Yahudiler, Sabiîler, Hıristiyanlar, Mecûsiler ve Allah’a ortak koşanlar var ya, Allah kıyamet günü onların aralarında mutlaka hüküm verecektir. Çünkü Allah her şeye şahittir."
06-04-2010 19:46:55 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nazım Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***

Mesajlar: 1,472
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 762
Mesaj: #4
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
2/62 deki ayette, tebliğ ulaşmadan önceki dönem vardır. buraki koşulda bellidir.
Allah'a ve Ahirete iman vardır. yani ehliyet şart.
GERÇEKTEN diye bahsedilen tekid edatına dikkat edin.
eğer bir kimse gerçekten islamdan habersiz öldü ise yukarıdaki durum geçerlidir. haberliyse malesef.
din tamamlanmış ve İSLAM din olarak Allah tarafından seçilmiştir.
eğer dediğiniz gibi olsaydı, islamın din olarak seçilmesine gerek kalmazdı.
5/69 unda içeriği aynıdır.

22/17 de ise tamamen farklı dir durum söz konusudur. bunların ayrı olduğu hususu anlatılıyor.
hatta bu günkü bir takım tartışmalara noktayı koyuyor.
herkesin farklı kefede yargılanacağı hususu belirtiliyor.

yani inananlara vaad edilen cennete, inançsızları dahil etmeye çalışanlara verilen bir cevaptır.
inançlıyla inançsız ayrımı bizzat bu ayette dile getirilmektedir.

Eğer Birgün Çok Büyük Bir Derdin Olursa; Rabbine Dönüp 'Büyük Bir Derdim Var' Deme. Derdine Dönüp 'Büyük Bir Rabbim Var' De !
(Bu Mesaj 06-04-2010 20:55:09 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Nazım.)
06-04-2010 20:51:17 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Salâhaddin Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Mesajlar: 332
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 375
Mesaj: #5
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
Nazım hocam benden önce davranmış bu konuda teşekkür ederim kendisine...

Yahudi ve hrıstiyanların cennete giremeyeceğine dair, Hud suresi 16. ve Tevbe suresi 17. âyet-i kerimelerinde, gayrimüslimlerin iyi amellerinin hiç fayda vermeyeceği, Muhammed aleyhisselama tâbi olmadıkları için Cehennemde sonsuz kalacakları bildirilmektedir. İyi işlere, ibadetlere sevap verilebilmesi için düzgün iman sahibi bir Müslüman olmak şarttır.

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Eğer Ehl-i kitap [Kur'ana ve Muhammed aleyhisselama] iman edip [kötülükten] sakınsaydı, günahlarını örter, nimetleri bol Cennetlere koyardık.) [Maide 65]

(İman edenlere en şiddetli düşmanlık edenler Yahudi ve müşriklerdir.) [Maide 82]

([Ehl-i kitap] "Yahudi ve Hıristiyanlar hariç hiç kimse Cennete girmeyecek" dediler. O iddia, onların kuruntusudur. Onlara de ki "Doğru söylüyorsanız delilinizi getirin.") [Bekara 111]

(Kendi dinlerine uymadıkça, Yahudilerle Hıristiyanlar senden asla hoşnut olmazlar.) [Bekara 120]

(İbrahim, ne Yahudi, ne de Hıristiyan idi; fakat o, Allah’ı bir tanıyan hanif, doğru bir Müslüman idi; müşriklerden de değildi.) [Al-i İmran 67]

Hazret-i İbrahim, Hazret-i Musa, Hazret-i İsa da her Peygamber gibi Müslüman idi. Hazret-i Musa’ya ve Hazret-i İsa’ya o zaman inanan kimseler de Müslüman idi. Şimdiki Yahudi ve Hıristiyanlar, Muhammed aleyhisselama inanmadıkça, yani Müslüman olmadıkça ebedi Cehennemliktir.
06-04-2010 22:46:21 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nazım Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***

Mesajlar: 1,472
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 762
Mesaj: #6
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
Diyanet İşleri : De ki: “Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin.” Biz zalimlere öyle bir ateş hazırladık ki, onun alevden duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. (Susuzluktan) feryat edip yardım dilediklerinde, maden eriyiği gibi, yüzleri yakıp kavuran bir su ile kendilerine yardım edilir. O ne kötü bir içecektir! Cehennem ne korkunç bir yaslanacak yerdir.

Muhammed Esed : Ve de ki: "(Bu) hak, Rabbinizden (gelmiş)tir: Artık ona dileyen inansın, dileyen reddetsin". Gerçek şu ki, Biz, (sunduğumuz hakikati teperek kendi kendilerine) yazık edenler için dalga dalga yükselen alev katmanlarıyla onları çepeçevre kuşatacak bir ateş hazırladık; öyle ki, onlar su istediklerinde ergimiş kurşunu andıran ve yüzlerini kavuran bir su verilecek onlara: ne korkunç bir sudur o ve ne kötü bir duraktır orası!

Süleyman Ateş : De ki: "Bu gerçek, Rabbinizdendir. Artık dileyen inansın, dileyen inkâr etsin." Çünkü biz zâlimlere öyle bir ateş hazırladık ki, çadırı onları kuşatmıştır. Eğer (susuzluktan) feryâd edip yardım isteseler erimiş mâden gibi yüzleri haşlayan bir su ile kendilerine yardım edilir! O ne kötü bir içecektir ve ne kötü bir dayanacak(koltuk)dur!

Yaşar Nuri Öztürk : Ve de ki: "Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen inansın, dileyen inkâr etsin." Biz, zalimler için öyle bir ateş hazırladık ki, çadırı/duvarı/dumanı onları çepeçevre kuşatmıştır. Eğer yardım dileseler, erimiş maden gibi yüzleri pişiren bir su ile yardımlarına koşulur. O ne kötü içecek, o ne kötü sığınak/dayanak!

Edip Yüksel : De ki, 'Bu gerçek senin Rabbindendir.' Dileyen inansın, dileyen inkar etsin. Biz zalimler için onları çepeçevre saracak bir ateş hazırladık. Onlar her ne zaman feryad ederek yardım isteseler, derişik asit gibi yüzleri haşlayan bir su sunulur. Ne kötü bir içecek, ne kötü bir son!

İmam İskender Ali Mihr : De ki: “Hak Rabbinizdendir.” Bundan sonra artık dileyen inansın ve dileyen inkâr etsin. Muhakkak ki Biz, zalimler için kenarları, onları (kâfirleri) ihata eden (saran, kaplayan) bir ateş hazırladık. Ve eğer onlar yağmur isterlerse (ateşe karşı), erimiş maden gibi koyu ve kaynar, yüzleri kavuran bir su yağdırılır. Ne kötü bir içecek ve ne kötü bir dost (yardımcı).

Eğer Birgün Çok Büyük Bir Derdin Olursa; Rabbine Dönüp 'Büyük Bir Derdim Var' Deme. Derdine Dönüp 'Büyük Bir Rabbim Var' De !
06-04-2010 23:04:48 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
molla kasım Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***

Mesajlar: 1,762
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 616
Mesaj: #7
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
(06-04-2010 20:51:17 PM)Nazım Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.2/62 deki ayette, tebliğ ulaşmadan önceki dönem vardır. buraki koşulda bellidir.

22/17 de ise tamamen farklı bir durum söz konusudur. bunların ayrı olduğu hususu anlatılıyor.
hatta bu günkü birtakım tartışmalara noktayı koyuyor.
herkesin farklı kefede yargılanacağı hususu belirtiliyor.

iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler şeklinde geçen ifadeyi "tebliğ ulaşmadan önce" kaydıyla sınırlandırmak mantık kurallarıyla nasıl izah ediebilir?
islam kelimesi kur'an'da terim anlamıyla mı yoksa kelime anlamıyla mı kullanılmaktadır? bu konuyu vuzuha kavuşturduktan sonra sorun çözülür. kelime anlamında aldığımızda allah'a teslim olan herkes müslümandır.
hac suresinde arapların bildikleri coğrafyalardaki bütün inanç biçimleri sayılmakta ve bunların aralarında hüküm verme yetkisinin ve yektesinin allah'a ait olduğu belirtilmektedir. nazım hocam bence, sizin belirttiğiniz "herkesin farklı kefede yargılacağı" hususundan çok, birbirinizle bu konuda tartışmayın çünkü her şeye şahit olduğum için hüküm vermek bana aittir, vurgusu yapılmaktadır.
06-04-2010 23:17:17 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gurbet Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Mesajlar: 615
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Rep Puanı: 346
Mesaj: #8
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
maide 82

لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُواْ الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُواْ وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَّوَدَّةً لِّلَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ قَالُوَاْ إِنَّا نَصَارَى ذَلِكَ
بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّيسِينَ وَرُهْبَانًا وَأَنَّهُمْ لاَ يَسْتَكْبِرُونَ

Sen, iman edenlere, düşmanlık besleme bakımından onların en şiddetlilerinin Yahudiler ile müşrikler olduğunu görürsün.Müminlere sevgi bakımından en çok yakınlık duyanların ise “Biz Nasâra'yız (Hıristiyan’ız)” diyenler olduğunu görürsün.Bunun sebebi, onlar arasında bilgin keşişlerin ve dünyayı terk etmiş rahiplerin bulunması ve onların kibirlenmemeleridir. [3,199; 9,31; 24,37; 28,52-55; 57,27]

Adalet odurki hiç bir iyiliği kötülüğü de karşılıksız bırakmaz
gerçekle her insan aynı oranda karşılaşmazki
insan gerçeklerle karşılaşma ,sahib olduğu nimetler nisbetine göre sorumludur
bildiği,öğrendiği,sahib olduğu nimetlere nisbetle sorumludur

neden tüm hristiyanlar aynı katogoride değerlendiriliyorki
Allahın rahmetini ,adalaetini itham yokmu burda

Kuranda bu kapılar neden açık bırakılmış acaba?

sadece ruhbanlarla ilgili ayetlere baktım
insanların ellerindekini haksız yere el koyan,incili değiştirenler var birde yukarda bahsedilenler var
yuhanna incilinde peygamberimiz anlatan bölümden haberdar olan hristiyan var, olmayan var
"çocuklarını tanıdıkları gibi peygamberimizi tanıyanlar var,tanımayanlar var"
tandığı halde inanmayanlarla ,hiç bilmeyen tanımayanlar birmidir?

biz peygamber göndermedikçe azab etmeyiz..ayetini bu anlamda değerlendirirsek
peygamber mesajıyla karşılaşmış olanlarla olmayanlar bir tutulurmu
çok keskin ifadeler var
ayetlerin tümünü ele almadan yapılacak yorumlar yarımdır,eksiktir
06-05-2010 01:56:37 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nazım Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***

Mesajlar: 1,472
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 762
Mesaj: #9
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
kasım hocam, her şeye vakıf olduğum için hüküm bana aittir ifadesi sizin bakış açınızdır.
ben yorumumu yaparken hadis ve tarihi kültürden de faydalanıyorum.

islam olmanın koşullarıda bellidir. sürecide bellidir.
bugünkü süreçte geçerli din, islamdır. yani hz. muhammedin getirdiği islamdır. buna terim anlamı diyorsunuz herhalde. buda ayet ve mütevatir hadis derecesinde sabittir.

Eğer Birgün Çok Büyük Bir Derdin Olursa; Rabbine Dönüp 'Büyük Bir Derdim Var' Deme. Derdine Dönüp 'Büyük Bir Rabbim Var' De !
06-05-2010 02:00:55 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
molla kasım Çevrimdışı
Deneyimli Üye
***

Mesajlar: 1,762
Üyelik Tarihi: May 2009
Rep Puanı: 616
Mesaj: #10
RE: Müslüman olmayan cennete girer mi?
(06-05-2010 02:00:55 AM)Nazım Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.kasım hocam, her şeye vakıf olduğum için hüküm bana aittir ifadesi sizin bakış açınızdır.
ben yorumumu yaparken hadis ve tarihi kültürden de faydalanıyorum.

benim bakışım açım mı?: "...Allah kıyamet günü onların aralarında mutlaka hüküm verecektir. Çünkü Allah her şeye şahittir."
siz yorum yaparken tarihi kültürden faydalanıyorsunuz da biz işkembe-i kübradan mı atıyoruyoruz diye sormamın da bir anlamı yok çünkü bu cümleyle bunu hissettiriyorsunuz.
06-05-2010 11:48:48 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS