Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KUTLU DOĞUM İÇİN TİYATRO
Yazar Mesaj
hvadi Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 71
KUTLU DOĞUM İÇİN TİYATRO
bu yıl kutlu doğum programında okulda çocukların oynayabileceği bir piyes arıyordum uzun zamandır.bulamayınca ben de kendim bir şeyler karalayım dedim..internetten de faydalanarak..sonunda böyle birşey çıktı ortaya..iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum ama ..yorumlarınızı bekliyorum..
GÜL DEVRİ ÇOCUKLARI
Oyuncular: Mehmet, Ebu Umeyr,Enes b. Mâlik, Yetim kız, Ebû Mahzûre, Hz.Hasan, Hz.Hüseyin

1.SAHNE

Mehmet elindeki topla oynayarak sahneye girer.Topa kafa ve diz vurmaktadır.
-ve gol ..top ağlarda..işte maç diye buna derim ben..
Birden gözü masanın üstündaki kitaba ilişir..
-Olamaz yarın son gün..nasıl da unuttum..saat de çok geç oldu..bu saatten sonra okuyamam okusam bile özetini çıkaramam..ah bu performans ödevleri..futboldaki performansıma göre not verseler ya!..o zaman bütün derslerim 100 olurdu..
Kitabı elinde çevirerek:
-Amma da kalınmış..arka sayfasına bakar ve:
-tam 80 sayfa.
Masaya oturur kitabı evirir çevirir saate bakar kitabın kapağını açar sonra vazgeçip tekrar kapatır eliyle gözlerini ovuşturur,masadan kalkıp bi tur atar
-yok..yok.. okuyamam ben bunu
sonra ani bir hareketle tekrar masaya oturuur kitabın kapağını açar ve başlar okumaya..sabaha kadar okumaya devam eder.
müzik eşliğinde bir ses:
-çocuklara karşı peygamberimizden daha şefkatli birisi yoktu..
namaz esnasında torunları sırtına biner onları rahatsız etmemek için secdelerini uzatırdı.
Kuşu vefat eden çocuğa taziyeye gitmişti..
Enes b. Mâlik diyor ki peygamberimizin yanında on sene kaldım bir kez olsun bana off demedi...
kafasını doğrultur ve:

-peygamber efendimiz (sav) döneminde bir çocuk olsaydım ah keşke onun dizinin dibinde otursaydım onun yanındaki çocuklardan biri olsaydım keşke ah ne kadar şanslı o çoocuklar kutlu eller tarafından başları okşanmış ne hissettiler kim bilir ne kaddar mutlulardı:
der sonra tekrar okumaya devam eder,

ve bir müddet sonra uyuya kalır:PERDE KAPANIR..

II.SAHNE

çöl gibi bir yere gelmiştir..
Mehmet: Burası da neresi? Nerdeyim ben?
Sen de kimsin? Dur, tahmin edeyim sen Ebu Umeyr\\\'sin.
Ebu Umeyr:sen de kimsin yabancı.nerden biliyorsun ebu umeyri,bana bir tek peygamberimiz böyle derdi.
Mehmet: (Performans ödevim için okuduğum kitapta okumuştum.) Neyse kuşun nerelerde göremedim.
Ebu Umeyr: Kuşum sizlere ömür.
Mehmet:yaa çok üzüldüm
Ebu Umeyr: Evet ben de çok üzülmüştüm ancak efendimiz duyar duymaz baş sağlığına gelince acım bir nebze olsun dindi
Mehmet:peygamberimiz sana taziyeye mi geldi hem de sadece bir kuş için!benim de bir kedim vardı.
Ebu Umeyr:ya demek sen kendileri seviyorsun.tıpkı ebu hüreyre gibi.ona kedicik babası derler .kedileri çok sever çünkü, kediler de onu sever ama.
Mehmet:evet kedim öldü ama , tıpkı senin kuşun gibi... bi arabanın altında kaldı.
Ebu Umeyr:araba mı o da ne?
Mehmet: araba ... ııııııı... araba deve gibi insanları taşıyan bi araç,ama bırak sen şimdi arabayı ...o kadar üzülmüşüm ki kedim ölünce ama peygamberimiz gibi beni teselli edecek biri yoktu yanımda herkes bi kedi için bu kadar ağlanır mı dedi.peygamberimiz gelseydi hiç ağlamazdım belki.
Mehmet:sen peygamberimizi gördün onunla yaşadın bana efendimizi anlatırmısın? Bilsen ne kadar merak ediyorum..
Ebu Umeyr:dur seni abimle tanıştırayım .peygamberimizi sana en iyi o anlatır.
Mehmet:abin mi abin de kim?
Ebu Umeyr:enes b. Mâlik.Annem abimi peygamberimizin hizmetine verdi.Abim Peygamberimizin yanıbaşında tam on yıl kaldı.
Ebu Umeyr:Daha demin buradaydı.Abi!..
Enes b. Mâlik: Efendim Ebu Umeyr...
Ebu Umeyr: abi bize peygamberimizden bahsedermisin.
Enes b. Mâlik:eba umeyr sana kaç defa anlattım sıkılmadınmı
Ebu Umeyr:hiç sıkılırmıyım abicim hem bak misafirimiz de dinlemek istiyor
Enes b. Mâlik: Peki o zaman anlatayım..Ben de anlatmaktan sıkılmam.annem peygamberimize beni hizmet etmem için vermek istedi.bunu okadar çok istiyordu ki peygamberimiz de kabul etti.işte o zaman benim için mutluluk dolu bir on yıl başlamış oldu.peygamberimizin yanında 10 yıl kaldım.hiç bir gün bana of demedi beni azarlamadı
hiç unutmam bir gün benden bir yere gitmemi istemişti ben de kabul ettim yarı yolda arkadaşlarımın oynadığını görünce ben de oynamaya başladım bir müddet sonrada oyuna dalıp yapmam gereken işi unutmuştum
Mehmet:eyvah.!
Enes b.Mâlik:Sonra peygamberimiz geldi beni oynarken buldu enescik dediğimi yaptınmı dedi o tatlı sesiyle..ben de hemen gidiyorum efendim dedim
bana kızmadı darılmadı..unutkanlığımı yüzüme vurmadı..işte böyle..peygamberimizle geçirdiğim yıllar hayatımın en güzel yıllarıydı..
yetim kız:Selamun aleyküm
topluluk:aleyküm selam
yetim kız:burdan geçiyordum da konuşmalarınıza kulak misafiri oldum. peygamber efendimizden bahsettiğinizi duyunca ben de bir anımı anlatayım dedim.medine de bir bayram sabahı çocuklar neşe içinde gülüp oynarken aklıma babam gelmiştide bi köşecikte ağlamaya başlamıştım.birden bir el okşadı başımı .niçin ağlıyorsun evladım dedi.ben de \\\"babamı hatırladım bu yüzden ağlıyorum geçen bayram bizimleydi şimdiyse yok son savaşta peygamberimizle gitti onunla yan yana dövüştü şehit oldu insan böyle yetim kalınca elbet ağlar dedim.başımı okşayan o elin sahibi:
-sil gözünün yaşını yavrucuğum,kaldır başını bak sana ne diycem.istermisin senin baban ben olayım fatma ablan ayşe de annen olsun.bu teklifime ne dersin?dedi
bunları duyunca anlladım ki derdimi döktüğüm bizzat peygamberimizin kendisiydi.biraz şaşkınlık biraz heyecan ama en çok sevinçle karışık kafamı sallayabildim olur manasında.efendimiz elimden tutup beni hane-i saadete götürdü artık sevinçle yürüyordum medine sokaklarında.
Benim de bir babam vardı artık!hem öyle bir baba ki,dünyada bulunmaz eşi..böyle babası olan kim sevinmez ki?..hem yüreği şefkat dolu ayşe annem vardı benim..saçlarımı tarayan elbiselerimi, giydiren bir de fatıma ablam..işte bu yüzden çok sevinçliydim..dünyalar kadar mutluydum.o günleri hatırlatmakla beni ne kadar mutlu ettiniz bilemezsiniz..Haydi selametle kalın..
ezan sesi gelir..
Mehmet: ezan okunuyor.ne kadar da güzel okuyor!yoksa bu ses Hz. Bilal\\\'in mi?
Ebu Umeyr: Hayır hayır Ebu Mahzure bu ..
Mehmet: Ebu Mahzure mi? Doğrusu adını hiç duymamıştım..
Ebu Umeyr: ebu mahzure de peygamberimiz\\\'in müezzinlerindendir.Hadi mescide gidelim hem onunla da tanışmış olursun..
Mehmet: Haydi..

PERDE KAPANIR
III.SAHNE

Ebu Umeyr:İşte orda!
Mehmet:ne kadar da uzun saçları var.
Ebu umeyr: Selamun aleyküm
Ebu Mahzure: Ve aleyküm selam
Mehmet:bi şey sorsam...saçlarınız neden bu kadar uzun neden kestirmiyorsunuz?
Ebu Mahzure:o saçları nasıl kestiririm,osaçları kim okşadı biliyormusun sen!!
Mehmet:yoksa peygamberimiz mi
Ebu Mahzure:evet peygamberimiz..peygamber taif\\\'e giderken konaklamışlardı ben henüz çocuktum ezan okunurken arkadaşlarımla gülüp onları eğlendirmek için müezzinin söylediği cümleleri taklit ediyor ezanla dalga geçiyordum.çocukluk işte..o sırada mescide yürüyen peygamberimiz benim halimi görerek yanıma yaklaştı bana ne dedi biliyormusun
Mehmet:ne dedi?
Ebu Mahzure: ne kadar da güzel sesin var!şaşkınlıktan dona kalmıştım ve mübarek elleriyle saçlarımı okşadı ardından kabe-i muazzamadada bu güzel sesinle ezan okur musun\\\" diyerek beni elimden tutup mescide götürdü..o günden sonra mescitte müezzinlik yapmaya başladım..okşadığı saçlarımı da hiç kestirmedim.
Ama size onu en güzel torunları anlatır.
Mehmet:Evet onları tanıyorum.Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin..Ama Onları nerden bulabilirim?
Ebu Mahzure:Mescid-i nebevinin avlusunda sohbet ediyorlardı.Oradadırlar şimdi gidersen yetişirsin.
Mehmet: vakit kaybetmeden gideyim öyleyse haydi Allah\\\'a ısmarladık...
topluluk: haydi güle güle..
PERDE KAPANIR

IV.SAHNE
Mehmet:Selamun aleyküm ..Sizler peygamber efendimiz\\\'in mübarek torunları olmalısınız..
Hz.Hasan:evet ben Hasan bu da Kardeşim Hüseyin ama sen de kimsin nerden geliyorsun nereye gidiyorsun bu üzerindeki acayip kıyfatler de ne
Mehmet:Ben Mehmet uzak bir zamandan geliyorum diyebilirim.Nasıl geldiğmi ben de bilmiyorum ama..Peygamberimizi görmeden sevmiş bir çocuğum sadece.Siz torunlarısınız..Bana Onu anlatabilir misiniz.
Hz. Hasan:Elbette..biz küçükken peygamber efendimiz bizi iki omzuna bindirirdi.Hüseyni bir omzuna beni bir omzuna.Bu durumu görenlerden biri ne güzel bineğiniz var demişti de efendimiz bizim hakkımızda onlar da ne güzel binicilerdir ama demişti
Hz. Hüseyin: Ne kadar güzeldi o yıllar bir keresinde de Peygamberimiz sav bir yere davetliydi.Beni de yanında götürmek istedi..Bu sırada ben de arkadaşlarımla oyun oynuyordum.Beni yakalamaya çalışınca kaçtım.Ama sağa sola sallanarak koşuyordum.Sevgili Peygamberimiz sav beni yakalayana kadar taklidimi yaptı ve yakaladıktan sonra da kucaklayıp öptü.Sonra Hüseyin benim ben de Hüseynin dedi.Bizim evimize geldiğinde önce bizimle ilgilenir daha sonra anne babamızla görüşürlerdi.
Hz. Hasan:Peygamberimiz bizi çok sever onlar benim iki reyhanım derdi.
Mehmet:ne kadar güzel..ne mutlu size..

V.SAHNE
İçeriden annesinin sesi gelir:
-Mehmeet! Oğlum kalk okula geç kalacaksın..
Mehmet masadan başını kaldırır uyku mahmuru gözlerini elleriyle oğuşturarak açmaya çalışır..bi koku duyar gözlerini açar masasının üzerinde bir gül vardır gülü burnuna götürür kokusunu içine çeker yüzünde bir tebessüm vardır ve şöyle mırıldanır.
-Gül devrinde çocuk olmak ne kadar da güzelmiş....SON
04-11-2010 17:47:17 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
meleks Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 162
RE: KUTLU DOĞUM İÇİN TİYATRO
Elinize saglık hocam gayet güzel olmuş.Zaman dar oyunu yetiştirebilecekmisiniz?İnşallah yetişir.
04-11-2010 18:59:49 PM
hvadi Çevrimdışı
Yeni Üye
*

teşekkür ederim.evet çok az zaman kaldı.müdür beyden 16 nisan için izin almıştım ama herhalde 23 nisan2dan sonraya sarkacak.bir de okulda ilk defa böyle bir program yapılacak.inşallah yetişir de alnımızın akıyla çıkarız..
04-11-2010 19:27:13 PM
suhuf Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 1105
hocam, emeklerinize sağlık...
gerçekten de hoş olmuş...

Duvara Asmak İçin Değil, Bağra Basmak İçin İndi Kur’an...
04-11-2010 21:02:01 PM
dersaadet Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 44
bende çok beğendim, çok güzel olmuş....
04-11-2010 21:17:36 PM
berrak Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 543
Maşallah! gayet güzel olmuş hocam.
Rabbim yüz akıyla programı gerçekleştirmeyi
nasip etsin O nun için yapılan herşey güzel oluyor
Rabbiminde izniyle, 2. yılımda yapmıştım bnde program
hala unutulmuyor , hala unutamıyorum Rabbim tekrarlarını nasip
eder inşaallh.

"Faniyim, fani olanı istemem, acizim aciz olanı istemem
Ruhumu Rahman a teslim eyledim, gayr istemem
İsterim, fakat bir Yar-ı baki isterim
Zerreyim, fakat bir Şems-i Sermed isterim
Hiç ender hiçim , fakat bu mevcudatı birden isterim"
04-11-2010 21:24:18 PM
hvadi Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Amiiin..İnşallah..ben de ikinci yılımdayım..yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
04-11-2010 21:36:51 PM
funda Çevrimdışı
Dindersiforum Üye
*

Rep Puanı: 235
Çok güzel olmuş Hocam, emeğinize sağlık.
Paylaştığınız için teşekkürler, seneye biz de kullanırız inşallah.
04-12-2010 21:07:47 PM
hvadi Çevrimdışı
Yeni Üye
*

tiyatrodan kareler:
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.[/img]
mehmet kitap okumaktadır..
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.[/img]
..ve uykuya dalar..

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.ebu umeyr'le karşılaşma..

Uploaded with Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
[img]http://Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.[/img]

mehmet,enes b.malik ve ebu umeyr..

[img]http://Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.[/img]
..ve yetim kız..[img]http://Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.[/img]

ebu mahzure..bişey sorsam saçlarınız neden bu kadar uzun acaba??
[img]http://Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Peygamberimiz'in iki reyhanı..
06-14-2010 23:54:55 PM
beyzaa Çevrimdışı
Yeni Üye
*

Rep Puanı: 0
Wink RE: KUTLU DOĞUM İÇİN TİYATRO
aynı şeyleri bizde yapcz Allah 'ın izniyle...Smile
10-22-2012 17:45:50 PM
« Önceki | Sonraki »