Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hep beraber bir öğretmenler günü konuşması yazalım.
Yazar Mesaj
isar Çevrimdışı
osmanlı torunu
**

Rep Puanı: 769
Hep beraber bir öğretmenler günü konuşması yazalım.
24 kasım öğretmenler gününde günle ilgili konuşmayı acizane ben yapacağım. Diyorum ki, birlikte hikaye yazdığımız gibi bir de öğretmenler günü konuşması hazırlasak, nasıl olur. Katılan dostlara şimdiden teşekkürler.Heart Konuşma için en fazla üç, en az bir cümle eklersek herhalde uygun olur. Herkes o an içinden geldiği gibi ve önceki cümlelerle uyumlu yazarsa daha hoş olabilir. İzninizle ben başlıyorum.Smile

Değerli müdürüm, hanımlar ve beyler,

Öğretmenlik hem bir peygamber mesleği ve hem de en kutsal mesleklerden birisidir. Bizler "bana bir harf öğretenin kölesi olurum" kültüründen gelen insanlarız. Bu yüzdendir ki, öğretmenlerimize sevgi ve saygımız pek çoktur.

Dışımız halk ile,
İçimiz Hak ile.
11-14-2009 20:33:55 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
suhuf Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 1105
RE: Hep beraber bir öğretmenler günü konuşması yazalım.
Bugün burada umut çiçeklerinin günlerini kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Baş Öğretmen Atatürk’ü sizlerin huzurunda minnetle bir kez daha anıyorum.

Bu anlamlı gün, Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler gününün amacı öğretmenin toplumdaki yerini ve rolünü; önemini ve değerini hatırlatmaktır.

Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte, Öğretmenler Günü, bu fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayan kimsedir. Bu gün ve her gün Ulu Önder Atatürk’ün: “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.” sözünü hatırımızdan hiç çıkarmamalıyız.

Öğretmen, bir bahçıvandır. En güzel gülleri o yetiştirir. Hiç yorulmadan, bıkmadan, usanmadan bahçesindeki güllere su verir ve onların bakımını titizlikle yapar. Öğretmen, öğrencilerinin üzerine titreyendir. Gömleğimizin düğmesi açılınca eliyle kapatan, alnımız terleyince mendiliyle kurulayan, ayağımıza taş dokunsa bizden önce üzülendir. Tüten bacada, yükselen fabrikada, çözülen problemde onun emeği, onun göz nuru vardır. Fabrika onunla çalışır toprak onunla yeşerir, istikbal onunla aydınlanır. Kısacası öğretmen; Yunus’ta “gönül”, Karacaoğlan’da “sevda” dır. Öğretmen; Mehmet Akif’te “yürek”, Köroğlu’nda “mertlik”,Ahi Evran’da ”doğruluk”tur. Dadaloğlu’nda “cesaret”, Atatürk’te “bilimsel düşünme” ve Âşık Veysel’de tüm “Anadolu”dur.

Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız.

Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve bu duygularla, onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.

Bu vesile ile bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

Alıntı:üç cümleden ız fazla oldu ama... Big Grin

Duvara Asmak İçin Değil, Bağra Basmak İçin İndi Kur’an...
(Bu Mesaj 11-14-2009 20:48:12 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : suhuf.)
11-14-2009 20:41:28 PM
isar Çevrimdışı
osmanlı torunu
**

Rep Puanı: 769
Bu anlamlı konuşma metni için çok teşekkürler..Yine de arkadaşlarla birlikte yeni bir metin hazırlarız herhalde...

Dışımız halk ile,
İçimiz Hak ile.
11-14-2009 20:54:17 PM
suhuf Çevrimdışı
Dindersiforum Smod

Rep Puanı: 1105
hocam, geçen sene arkadaş okumuştu bunu. hoşuma gitmişti. eklemek istedim. ama, arkadaşlarla birlikte hazırlanacak metin daha güzel olacaktır eminim.

Duvara Asmak İçin Değil, Bağra Basmak İçin İndi Kur’an...
11-14-2009 20:56:41 PM
HeYuL@ Çevrimdışı
Aktif Üye
**

Rep Puanı: 482
(11-14-2009 20:33:55 PM)isar Yazılan: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Değerli müdürüm, hanımlar ve beyler,

Öğretmenlik hem bir peygamber mesleği ve hem de en kutsal mesleklerden birisidir. Bizler "bana bir harf öğretenin kölesi olurum" kültüründen gelen insanlarız. Bu yüzdendir ki, öğretmenlerimize sevgi ve saygımız pek çoktur.
onlar yani öğretmenlerimiz bizim için saygı ve sevgimizin dayanağı olan çok şey ifade ediyorlar.kimi zaman çiçeklerini sevgiyle yetiştiren onlara büyük emek veren bir bahçıvan; kimi zaman da çocuklarını koruyup kolllayan bir anne-baba gibidir öğretmenler...

zor diye bir şey yoktur
imkansızı başarmak biraz vakit alır
11-14-2009 23:04:15 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
serdengeçti Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 417
ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vasıta olarak görüyorum öğretmenlik mesleğini.

Öğretmenin vazifesi, gücü nispetinde erdemli toplum gayretine katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı; ama aynı zamanda en vahşi, en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibi. Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede ve diğer hemcinslerinin haklarına tecavüz etmesinin engellenmesinde birinci derecede etkilidir. Öğretmen işlevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir.

“Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır” sözü icra ettiğimiz mesleğin ne kadar onurlu ve yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermesi bakımından anlamlıdır.

Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız.

Karşı karşıya kalacağımız bütün durum ve şartları aşarak ruhumuzu her şartta diri kılarak başarıya ulaşabiliriz. Hayat taşıyıcı uğraşları soylu bir sadelik içerisinde, bir yürek soyluluğu içerisinde, yoğun bir sabırla sürdürmeliyiz.

Kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz.

Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

Bu vesile ile bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.
alıntı

Nefsin nefesini kesmezseniz,nefis ve şeytan bir gün keser sizin nefesinizi..

[Resim: banner10.gif]
11-21-2009 15:11:52 PM
ebruli Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 775
okulun en genç öğretmeni olmam sebebiyle bu sene de ben yapıcam konuşmayı...hep bir şekilde kandırılıyormuşum gibi geliyor ya neyse Tongue

burdaki konuşmalara eklemek istedikleriniz varsa diye söyleyim istedim...Smile
11-19-2010 23:14:00 PM
ebruli Çevrimdışı
Deneyimli Üye

yukarıdaki konuşmalardan da alıntı yaptıktan sonra şunları ekledim

Sevgili öğrenciler;

Bizler .................. ilköğretim okulu öğretmenleri olarak sizleri hayata en iyi şekilde hazırlamak, insan olduğunun farkında olan, fikri hür vicdanı hür kişiler olarak yetiştirmek istiyoruz. Öğretmenler genelde bir bahçıvana benzetilir. Öğretmenleriniz Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ellerine sinen çiçek kokuları ile buradalar. İstiyoruz ki bu okulda da çiçekler toplayalım, sizler diken olup ele batan can acıtan değil, hoş kokusuyla etrafını mutlu eden insanlar olun.
Ve yine istiyoruz ki 4/A’dan Canan hep tebessüm etsin, 5/B’den Zafer hep umut vaat etsin, 7/A’dan Şerife hep hanım hanımcık olsun, 8/A ise “yaşıyorsak eğer umut var demektir” dedirtsin...

Sayın meslakdaşlarım dilerim ki elleriniz hep çiçek kokar...öğretmenler gününüz kutlu olsun.
11-24-2010 00:26:25 AM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 767
Öğrencileri de işin içine katma adına güzel cümleler son mesajdaki zaferler şerifeler...
Öğretmenleri biraz motive etmek için empati yaptırabiliriz...Öğretmenler günü için hazrıldağım klibe yazdığım birkaç cümle:
Biz öyle bir mesleğe sahibiz ki hep rengarenk olmak zorundayız belki öyle olduğumuz için bu mesleği seçtik ....Bazen ağladık...Yinede sınıfta güldük öğrencimize belli etmedik...Bazen kırılıp üzülsekte bazen kızsakta herşeye rağmen derste güleriz...üzüntümüzü belli etmeyiz...biz hep rengarengiz
11-24-2010 01:10:46 AM
ebruli Çevrimdışı
Deneyimli Üye

yaptım konuşmamı, beğendi arkadaşlar Smile

tam tören zamanı yağmur bastırınca, içeride yaptık töreni ama törenden başka her şeye benzedi Smile bu sebeple ilhan hocam sizin yazdıklarınızı okuyamadım,sadece yukarıdaki paragrafı okuyabildim. yardım ettiğiniz için teşekkür ederim ilhan hocam...
(Bu Mesaj 11-25-2010 01:50:52 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : ebruli.)
11-25-2010 00:11:36 AM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS