Değerlendir:
  • 1 Oy - 1 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
11. Sınıf 1.Ünite İNSAN VE KADERİ
Yazar Mesaj
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Rep Puanı: 767
KADER VE KAZA İNANCI
Kaderle ilgili yaptığımız videonun kavramsal bölüm metni
--------------------------
Allah insana seçme seçtiğini yapma gücü (irade) vermiştir.Bu nedenle insan sorumlu olmuştur.
Kader kavramı Allahın ilim, kudret ve tekvin sıfatlarıyla ilgilidir ayrıca irade kavramı da konuyla ilgilidir.Bu kavramlar iyi anlaşılırsa kaderi anlamakta kolaylaşır.Çünkü insan Allahın gücü sayesinde istediği şeyleri yapabilir.Yoksa parmağını bile oynatamaz.Allah-ü teala kul isterse yapmayı kendine bir prensip olarak kabul etmiştir yani insan bir şeyi yapmak ister ,şartlar uygunsa Allah ona o gücü verir
İlim: ( Allahın her şeyi bilmesi)Allahın ilmi yani bilgisi sonsuzdur.Kesinlikle insanların ilmine benzemez.O her şeyi öncesi ve sonrasıyla (olmuşu ve olacağı) bilir,bilgisinde artma ve eksilme olmaz çünkü her şeyi bilir.Allah bütün insanları yaratmadan önce, onların yaşarken neler yapacağını bilip, kaderlerini yazmış ve belirlemiş ona göre şartları hazırlamıştır.
Kudret: (Allahın her şeye gücü yetmesi)Allah(c.c.)ezeli ilmiyle bildiği şeyleri sonsuz gücüyle yapar insanların yaşamaları kainatın devamı hep onun gücü iledir.Allah-ü tealanın her şeye gücü yeter.
Tekvin: Allahın yaratması) Allah(c.c.)ezeli ilmiyle bildiği şeyleri, sonsuz gücüyle yaratır.Onun yaratması yoktan varetme demektir ve o bir şeyi yaratmak istediğinde ‘’ol’’ demesi yeterlidir.Kainattaki her oluş, hareket ve yok oluş onun tekvini sayesindedir
İrade: (istemek)2 çeşit irade vardır
Külli irade(her şeyi kapsayan sonsuz irade)Allahın iradesidir Yani Allah bir şeyi isterse o şeyi anında yapar
Cüz’i irade(Sınırlı irade):Allahın iradesine bağlı olan insanın iradesidir.İnsan bir şeyi isterse, ancak gücü yeterse ve şartlar uygunsa yapabilir, hatta Allah istemezse yapamaz.
Bu durumda bir insanın fiili şöyle gerçekleşir:
İnsanın bir şeyi istemesi--Allahın ona o gücü vermesi-İnsanın harekete geçmesi-(Şartlar uygunsa)=Fiil,iş,eylem.
Yani insan yaptıklarında, istemesi nedeniyle sorumludur ve isterken tamamen özgürdür.Allah insanın doğumundan ölümüne her anını bildiğinden onun tercihlerini ve doğacak sonuçları onun kaderine yazmış tır.Demek ki insan kaderinin bu bölümünün oluşumunda büyük oranda pay sahibidir.Ama insan doğum ve ölümünde bir karar veremez, burada insanın iradesinin rolü yoktur.
Bu durumda
KADER:
‘’Bu kainatı ve ondaki her çeşit varlığı belli bir düzen ve ölçüye göre idare eden ilahi kanundur.’’
‘’Allah-ü tealanın evrende olacakların hepsini ezelden bilip, belirlemesidir.’’
Kaderle yakından ilgili bir kavram da kaza dır.
KAZA: ‘’Allah-ü tealanın ezelden belirlediği şeyleri zamanı gelince ilim ve iradesine uygun olarak meydana getirmesi ve yaratmasıdır.’’
Kısaca’’Kaderde olanların zamanı gelince meydana gelmesidir.’’
(Bu Mesaj 09-27-2009 23:02:32 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilhan AKMAN.)
09-27-2009 22:53:53 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ilon Çevrimdışı
Administrator

Rep Puanı: 237
RE: 11. Sınıf 1.Ünite İNSAN VE KADERİ
Kaderle ilgili sesli video...
Sitenin ücretsiz bölümüne yüklenen VİDEO seslendirmesiz versiyonudur...Buradaki Seslendirme Fatih Bütün arkadaşımıza ait
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

[Resim: anlastikmidarkilencepn9.gif]
(Bu Mesaj 09-29-2012 12:13:19 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilon.)
09-28-2009 22:36:26 PM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Hazreti Allah (C.C.) Musa Aleyhisselâm'a:

— Ya Musa sana acaibattan bir sır bildireyim mi? buyurdu. Musa Kelimullah:

— Göster ya Rabbi! diye iltica etti. Allah tarafından:

— Ya Musa! Git filân yerdeki çeşmenin başına, kimse görmeyecek şekilde bir yere gizlen ve bekle!, emri geldi.

Musa Aleyhisselâm gitti, tarif edilen çeşmeyi buldu ve beklemeye başladı.

Biraz sonra atlı bir adam geldi, atından indi, kendisi su içip atını suladı ve zarurî ihtiyaçlarını tamamlayıp atına bindi gitti. Fakat giderken para kesesini çeşmenin başında unutup da gitti. Çok geçmeden bir çocuk geldi, o da su içti ve yolcunun unuttuğu altın kesesi bağlı olan kemeri alıp gitti. Aradan çok zaman geçmeden bu sefer bir âmâ geldi.

abdest aldı ve bir kenara çekilip ibadete başladı. Hazreti Musa gizlendiği yerden manzarayı buraya kadar takip etti.

Biraz sonra altın keseli kemeri unutan atlı adam geri geldi. Kemerini çıkarıp bıraktığı yere baktı ki, orada yok. Doğru âmânın yanına vardı ve ona kemerini unuttuğunu, bulduysa vermesini söyledi.

Âmâ:

— Görüyorsun ki, iki gözüm de görmüyor. Hem ben keseyi almış olsam yanımda olması lâzım. Bende böyle bir şey olmadığına göre almış olmam imkânsız, diyerek adamı iknaya çalıştı ise de, adam bir türlü inanmadı ve:

— Bu altını sen aldın, vermiyorsun, diyerek âmâyı vurup öldürdü. Adam keseyi bulamamıştı ama, âmâyı da öldürmüştü.

Hazreti Musa, sırrına vakıf olamadığı bu hâdisenin mahiyetini öğrenmek için Cenab-ı Hakka ilticada bulundu. Allah-ü Teâlâ meseleyi şöyle izah buyurdu:

— Ey kelimim Musa! Kemeri alan çocuğun babası daha evvel o atlı ağanın hizmetinde çalıştı ve ağa da onun hakkını vermemişti. Şimdi hakkını almış oldu.

Âmâ ise, daha evvel o ağanın babasını öldürmüştü. Sonra gözleri kör olduğu için onü tanıyan çıkmadı ve unutuldu gitti idi. Ama ben unutmadım ve âmânın ölümünü o adam vasıtasiyle yaparak kısası yerine getirmiş oldum.

Bu hâdise karşısında Musa Aleyhisselâm secde-i Rahman'a vardı ve Allah'a şükürler etti.
09-29-2009 23:17:34 PM
ilhan AKMAN Çevrimdışı
Deneyimli Üye

Aşağıdaki hikayede insan irade ve sorumluluğu bağlamında okunabilir
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
10-04-2009 23:25:30 PM
ilon Çevrimdışı
Administrator

Rep Puanı: 237
Kader ve kaza konusunda kullanılabilir Smile
------------------------------
Ölmeden önce son sözleri oldu......

- Olum Rus ruleti öyle mi oynanır dur da göstereyim.
- Teker teker gelin layn...
- Canım, şu gelen abin mi?
- Korkma, bu tünelden yıllardır tren geçmiyor...
- Abi çevremizde fazla polis yok, teslim olmayalım, kaçalım abi...
- Geeel, geeel, sağ yap gel.
- Abi çok seri bi araba bu yaaa...
- Demek piranha dedikleri şey bu. Hiho, bak Hulusi abi bıyıkları ile oynuyom bi şey olmuyo.
- O irmikleri neden aldın Nurhan, helva mı yapıcan? Niye?
- Burası Fener tribünü değil mi?
- Bah bah bah hala uzunlarla geliyo...
- Paraşütü en aşağıda ben açacağım.
- Komutanım, pimini çektikten sonra kaça kadar sayıcaktık?
- Bu mantarlar zehirli değil, bak ben nasıl yiyorum.
- Amma keskin virajmış yav!!
- Bu kadar korkma canım! Bu yılanların hepsinin zehirleri alınmış.
- Uçağın pervanesini görüyon mu? O kadar hızlı dönüyo ki sankim dönmüyomuş gibi. - Kaplanlar da aynı kedi yavruları gibidir. Bak böyle gıdışından sevicen bak iyi bak...
- Müjdemi isterim Turhan abi bi kızın daha oldu.
- Kim bekler yeşilin yanmasını?!
- Bekle Cemşit abi ben bi dalıp çıkıcam.
- Hala karlı gösteriyor mu hanım? -
Elektrikçiye ne gerek var canım, ben hallederim.
- Gel abi burası boyu geçmiyo.
- Hihoha... Bak gelen şey köpekbalığına ne kadar da benziyor.
- Rasim abi, kafesin kapısı kapalı değil mi?
- Yapma Satılmış abi, şeytan doldurur.
- Semra'cığım bak arabanın ibresi 200'ü gösteriyor.
- Ben öldükten sonra tablolarım çok para edecek Ayşegül..
- Boğaza gelip temiz hava almayı iyi akıl ettik...
Çocuğum oynama şu arabanın el freniyle...
- Ohooo doktorun her dediğini yapsak açlıktan ölürüz birader. Hadi yeyin yeyin afiyet olsun...
- Biz bugüne kadar kaç bomba imha ettik be! İşimi bana mi öğretiyon! Kes şu mavi teli!
- Sayın seyirciler! Simdi en büyük numaraya geldik. Aslanın ağzını açıp, başımı içine sokuyorum. - Burası eskiden mayın tarlasıymış ama artık bi tane bile kalma...
- Havlayarak Üzerimize geliyor, çünkü bu cinsler çok insan canlısıdır.

[Resim: anlastikmidarkilencepn9.gif]
09-26-2010 21:57:06 PM
« Önceki | Sonraki »

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Dindersiforum.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS